KAIP PAGERINTI SANTYKIUS SU PAAUGLIU SŪNUM?

Laba diena, nesusikalbu su savo paaugliu sūnumi. Neklauso kai prašau mokytis, grįšti laiku namo, keikiasi ir pan. Kaip pagerinti santykius ir pasiekti bent kokio pagerėjimo?

Viską ką aprašėte yra gana tipinis paauglio elgesys, t.y. paaugliai nori įtvirtinti savo identitetą atskirą nuo gimtosios šeimos, susivokti, kas jie tokie ir ko nori šiame gyvenime ir tam, kad šie tikslai būtų pasiekti paaugliai dažniausiai pradeda maištauti prieš nusistovėjusias taisykles šeimoje, atsikalbinėti, bendraamžių nuomonę vertinti labiau nei tėvų. Paauglystė natūralus raidos etapas, kurio metu viskas kas nenormalu yra normalu. Svarbu Jums turėti kantrybės ir nepulti į kraštutinumus. Aš parekomenduočiau tokius sekančius žingsnius, kurie turėtų pagerinti Jūsų santyki su sūnumi:

1. Susėsti ir aptarti naujas šeimos taisykles. Augant vaikui, turi kisti ribos ir taisyklės šeimoje, t.y. paaugliui turi būti suteikta daugiau laisvės, bet tuo pačiu ir atsakomybės. Taisyklėms turi pritarti ir pats paauglys.

2. Aptarti, ko Jūsų sūnus nori gyvenime pasiekti, kokie jo planai ir tikslai ir kaip ateities vizija yra susijusi su mokslais. Nereikia tikėtis, kad sūnus bus pirmūnas visuose dalykuose, bet svarbu aptarti kokios pamokos jam yra aktualios, gal kur reikia pagalbos.

3. Sutekite paaugliui erdvės. Tokio amžiaus žmogui yra svarbu turėti savų paslapčių, ritualų.

4. Nekonfrontuoti su paauglio pasaulio matymu, net jei jis atrodo idealistinis, o sūnus save mato kaip visagalį. Visada yra geriau išklausyti ir švelniai išsakyti savo poziciją, bet ne kritiką.

5. Naudingą būtų prisiminti savo paauglystę ir tais prisiminimais pasidalinti su paaugliu. Jaunuolius labiau paveikia pasakojimai iš asmeninės patirties, nei tušti moralai. Pastarieji neveikia niekada.

6. Parinkti ir pažiūrėti kartu pamokančių filmų, nes paauglius filmai įtakoja labiau nei tėvų pasakojimai.

7. Bendrauti su sūnumi, kai jis yra geros nuotaikos, pasiūlyti kartu veikti tai kas jam patinka, pvz.: boulingas, kompiuteriniai žaidimai. Ir ta bendra veikla nebūtinai turi labai patikti Jums, tai yra investicija į santykį su paaugliu.

8. Kai norite paauklėti sūnų, nesisodinkite jo priešais ir nežiūrėkite į akis, nes taip jis pasijus užspiestas į kampą. Geriau apie rimtus dalykus kalbėti žiūrint viena kryptimi ir kažką veikiant, pvz.: vaikščiojant, važiuojant automobiliu.

Sėkmės ir kantrybės.

Psichologė Gintarė Jurkevičienė

Klausimas iš http://www.geraaugti.lt/