D.U.K.

Dažniausiai užduodami klausimai

1. Kuo psichologas skiriasi nuo psichiatro?

Psichiatras – tai gydytojas, įgijęs bazinį medicininį išsilavinimą bei atlikęs rezidentūrą psichiatrijos srityje. Psichiatras diagnozuoja psichikos sutrikimus, skiria gydymą, išrašo receptus. Dažniausiai psichiatras gydo vaistais. Psichologas – tai specialistas, baigęs psichologijos studijas universitete. Psichologas skirti vaistų ir išrašyti receptų negali. Psichologas padeda žmogui naudodamas įvairias psichologines technikas, klausydamas, užduodamas klausimus, skirdamas namų darbus ir pan.

2. Ar tikrai psichologai neduoda patarimų?

Patarimas yra toks daiktas, kurio paprastai niekas niekada neklauso, todėl psichologai paprastai neduoda patarimų. Psichologas dirba taip, kad pats žmogus atrastų tinkamą sprendimą. Tačiau tai nereiškia, kad psichologas tik linkčioja galva ir nieko nesako. Patarti yra daug lengviau nei padėti žmogui atrasti jam vienam tinkamą ir priimtiną kelią. Mūsų Centre psichologai patarimus duoda vaikų auklėjimo klausimais, renkantis profesinį kelią ir kitais labai konkrečiais klausimais. Tai vadinama konsultacijomis-paskaitomis.

3. Kaip veikia psichologinė pagalba?

Dažnai žmonėms kyla klausimas, kaip man gali padėti psichologas, jeigu jis negali paskirti vaistų, neduoda patarimų, o visus sprendimus ir pokyčius gyvenime vis tiek reikės padaryti pačiam? Psichologas padeda žmogui, naudodamas įvairias psichologines technikas ir terapinius metodus. Psichologais gali dirbti tik žmonės įgiję specialų aukštąjį išsilavinimą, kuris suteikia reikiamų žinių, įgūdžių ir metodų galinčių padėti klientui. Tačiau psichologas gali padėti tik tada, kai klientas pats nori pagalbos, nori keistis, būti atsakingas už savo sprendimus ir gyvenimą.

Psichologinis konsultavimas būna sėkmingas tik tais atvejais, kai klientas aktyviai įsitraukia į terapinį procesą ir yra motyvuotas keistis. Stebuklų nebūna: jei žmogus tikėsis, kad psichologas duos kažkokią stebuklingą piliulę nuo visų gyvenimo negandų, jis nusivils. Stebuklas įvyksta tada, kai žmogus supranta, kad tik jis yra atsakingas už savo gyvenimo sėkmę, pradeda aktyviai keisti savo elgesį, mąstymą, geriau susitvarko su nerimu, įtampa, išmoksta suvaldyti stresą, neigiamas emocijas ir pan. Psichologas būna „šalia“ ir palaiko žmogų, kai jam sunku, padeda atsispirti pagundoms nieko nedaryti, motyvuoja aktyviai siekti užsibrėžtų tikslų.

4. Kuo naudinga grupinė terapija?

Grupinė terapija leidžia žmogui pasijusti ne tokiam vienišam su savo problema. Dalyvaujant grupinėje terapijoje galima išgirsti daug skirtingų požiūrių, nuomonių iš kitų dalyvių, pasinaudoti kitų žmonių patarimais, patirtimi. Grupinės terapijos metu mokomasi būti ,,čia ir dabar“, galite iškart pritaikyti išmoktus naujus elgesio modelius, pasitikrinti, kas veikia, o kas neveikia.

5. Kuo psichologas naudingiau už nuoširdžiai norinti padėti draugą?

Turėti nuoširdžių draugų ir pasidalinti savo problemomis ir sunkumais su jais visada yra naudinga, tačiau neretai nuoširdžiai norintys padėti draugai padaro daugiau žalos negu naudos, nes stengiasi patarti iš savo patirties, savo pozicijos ir pan., o psichologas yra tas specialistas, kuris gali padėti nešališkai įvertinti situaciją, į problemą pažvelgti naujai ir padėti atrasti unikalų sprendimo kelią.

6. Kiek trunka konsultacija?

Psichologinė konsultacija trunka 60 minučių. Poros ar šeimos psichologinė konsultacija gali trukti iki 90 minučių.

7. Kaip pasiruošti konsultacijai su psichologu?

Pirmą pasiruošimo ir pasikeitimo žingsnį jau žengėte, jei nusprendėte kreiptis į psichologą. Toliau būtų gerai, kad apgalvotumėte, ką norite savo gyvenime keisti, kokias problemas spręsti bei nusiteiktumėte kalbėti atvirai. Darbas su savo mintimis ir emocijomis dažnai būna nelengvas, bet duodantis nemažų dividendų.

8. Kiek reikia lankytis pas psichologą, kad situacija pasikeistų?

Jei situacija nėra sudėtinga gali užtekti ir vienos psichologinės konsultacijos, t.y.: jei norite pasitarti konkrečiu klausimu, išspręsti vieną ar kitą konkretų klausimą. Jei tikitės didesnių gyvenimo ar asmenybės pokyčių tada reikėtų 5 ar 10 apsilankymų pas psichologą. Labai daug kas priklauso ir nuo paties kliento, kiek jis bus aktyvus, motyvuotas keistis, priimti sprendimus.