3 svarbiausi poreikiai tarpusavio santykiuose

Žmogus yra sociali būtybė. Jau gimęs kūdikis ieško žmogaus veido, akių kontakto, atskiria mamos balsą. Tam, kad santykiai su kitu žmogumi būtų pozityvūs turime ne tik duoti, bet ir gauti. Bendraudami turime jaustis gerai, bet ir mūsų partneris ar partnerė taipogi neturėtų jaustis išnaudojamas. Psichologai įvardina tris svarbiausius poreikius, kurie turi būti patenkinti santykiuose su antrąja puse.

Saugumo. Tai yra svarbiausias mūsų poreikis. Jei nesijaučiame saugiai su kitu žmogumi negalime nei atsipalaiduoti, nei pilnai atsiskleisti. Pirmiausia tarp partnerių neturėtų būti jokio smurto: nei fizinio, nei finansinio, psichologinio ir seksualinio. Kalbant apie smurtą poroje dažniausiai manoma, kad smurtautojas yra vyras, bet ir moterys neretai smurtauja prieš savo antrąją pusę tik gal tai daro subtiliau. Tarkim: šantažuoja vyrą: „jei tu nepadarysi kaip aš noriu, susirenku daiktus, vaikus ir išeinu, o tu kaip nori...“; įžeidinėja „nieko tu be manęs nesugebi..; naudoja seksualinį spaudimą: „jokio sekso kol tu...“, apstumdo, nes tiki, kad jos vyras niekada nenuskriaus moters ir kt. Tam, kad abu partneriai jaustųsi saugiai reikia susitarti tam tikras bendravimo ir gyvenimo taisykles: kaip elgiamės su pinigais, kaip tvarkome buitį, kaip leidžiame laisvalaikį, kaip atostogaujame. Svarbu aptarti net tokias smulkmenas kaip: ar reikia pranešti, jei vėluoji grįžti iš darbo ar vakarėlio; ar tariamės dėl brangesnių pirkinių ir pan.

Priėmimo. Mums be galo svarbu, kad mus mylėtų tokius, kokie mes esame, kad savo artimiausioje aplinkoje galėtume elgtis natūraliai, be kaukių ir vaidybos, kad priimtų mūsų tiek privalumus, tiek trūkumus, bet svarbu nepamiršti, kad ir mūsų partneris yra unikalus ir visai nenori būti pakeistas pagal mūsų įsivaizduojamą idealo šabloną. Retas kuris iš mūsų geba priimti kitą žmogų, nenorėdamas jo pakoreguoti. Iš kitos pusės, jei mes visiškai nesiderinsime prie savo antros pusės, o norėsime, kad mus mylėtų besąlygiškai, tai ir nebus teisingas kelias, nes visiškai besąlyginė meilė yra įmanoma tik vienu atveju, t.y. mamos meilė kūdikiui, o kai mes suaugame turime ne tik reikalauti meilės ir priėmimo, bet ir šiuos dalykus suteikti.

Pripažinimo. Mes dažniausiai pamirštame užtikrinti savo antrosios pusės pripažinimo poreikį, t.y.: nepagiriame jo už padarytus darbus, nebeįvertiname įdedamo indėlio į santykius. Ne veltui sakoma, kad trys pagrindiniai žodžiai puoselėjant tarpusavio santykius yra: ačiū, atsiprašau ir pagyrimas. Santykiuose savaime suprantamų pareigų ir darbų nėra, todėl reikia padėkoti, kad ir už kasdien pagamintą vakarienę ar išplautus indus, o po vienos neigiamos pastabos partneriui turėtų sekti keturi komplimentui, tik taip bus išsaugomas pozityvus santykis.

Analizuojant tarpusavio santykius su partneriu, labai svarbu įvertinti, ar jūsų esminiai poreikiai yra patenkinti ir ar jūs pasirūpinate savo antros pusės pagrindiniais bendravimo poreikiais. Mes visi esame skirtingi ir nors daugumos mūsų poreikiai yra tie patys, bet juos norime patenkinti skirtingais būdais.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė