Komentaras apie vaikų šlapinimąsi į lovą Žurnalas "Prie kavos"

1. Dėl kokių psichologinių priežasčių vaikai gali imti šlapintis į lovą (kelnes)? Kodėl taip nutinka?

1. Jei vaikas, kuris jau mokėjo tvarkingai naudotis tualetu, pradėjo šlapintis į lovą ar į kelnes, pirmiausia reikia išanalizuoti galimas fiziologines priežastis, jei tokių nėra, tada reikia ieškoti psichologinių priežasčių. Jų gali būti pačių įvairiausių: vaikas tokių būdu bando patraukti tėvų dėmesį; vaikas gali tokių būdu protestuoti prieš tam tiktus pokyčius, veiklą; vaikas gali būti pervargęs; gali patirti per daug streso ir nerimo; vaikas gali reikšti pykti prieš jį prižiūrinčius suaugusius žmones. Taigi reikia paanalizuoti vaiko elgesį, emocijas, žodžius, esamą gyvenimo situaciją ir bandyti nustatyti vaiko šlapinimosi į kelnes ar lovą priežastis. Reikėtų paanalizuoti kokiu metu vaikas nevalingai apsišlapina, po kokių įvykių, kokią savaitės dieną, su kokiais žmonėmis būdamas, kokioje aplinkoje ir pan. Kuo daugiau detalių turėsite, tuo tiksliau bus galima nustatyti nevalingo šlapinimosi priežastis.


2. Ar reikėtų sunerimti, jei vaikas staiga pradėjo nevalingai šlapintis, nors prieš tai jau turėjo higienos įgūdžius? Kaip reaguoti? Kaip kalbėti su vaiku? Ar visada reikia kreiptis pagalbos?

Reikia nepamiršti ir tai, kad iki penkerių metų vaikas gali užsižaisti, per daug įsitraukti į jam įdomią veiklą ir pamiršti nubėgti į tualetą ir dėl to gali nutikti nelaimių. Dėl tokių retų šlapių nelaimių nereikėtų per daug sukti galvos, bet jei šlapinimasis į kelnes ar į lovą kartojasi po penkerių metų reikėtų sunerimti ir aiškintis priežastis. Jokiai būdais negalima dėl nevalingo šlapinimosi ant vaiko rėkti ar jį gėdinti. Reikia su vaiku kalbėti ramiai, stengtis suprasti vaiką ir parodant norą vaikui padėti. Tačiau per daug akcentuoti šios problemos taip pat nereikėtų, nes tada vaikai gali pradėti tuo manipuliuoti, nes taip gauna suaugusiojo dėmesį.

Jei nepavyksta nustatyti vaiko nevalingo šlapinimosi priežasčių ar jų pašalinti, tada reikėtų kreiptis pagalbos į specialistus.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė