Psichologės Gintarės Jurkevičienės komentaras apie vaikų pramogas

1. Ar vaikams reikalingos įvairios pramogos ne namuose (atrakcionų parkai,

žaidimų kambariai, muziejai ir pan.) O gal galima išsiversti ir be panašių

pramogų?

1. Į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai yra sudėtinga. Vaiką tikrai galima užauginti be tokių pramogų kaip žaidimų kambariai ar atrakcionų parkai. Juos puikiai gali pakeisti parkai, nemokamos vaikų žaidimų aikštelės. Iš kitos pusės, bet kokia vaikams pritaikyta, ugdomoji aplinka yra naudinga ir suteikia nemažai smagių emocijų tiek patiems vaikučiams, tiek jų tėveliams. Dar svarbu kokie tie atrakcionų parkai ar žaidimų kambariai, ką ten vaikai gali veikti. Prieš apsilankant muziejuje, reikėtų pasidomėti ar ten bus veiklos pritaikytos vaikams, nes vaikui vien vaikščioti ir žiūrinėti nebus labai įdomu ir naudinga. Kaip ir visur svarbiausia neperlenkti lazdos, kad pramogos vaikui netaptų kasdienybe, bet būtų išskirtinis laisvalaikio praleidimas, pvz.: gimtadienio šventimas.


2. Nuo kokio amžiaus vaikams tokios pramogos tampa svarbiomis?

2. Viskas priklauso nuo žaidimo kambario ar atrakcionų parko aplinkos, skirtingos vietos būna pritaikytos skirtingo amžiaus vaikams. Taigi prieš einant, reikėtų pasidomėti kokio amžiaus vaikams pramogos yra skirtos. Vaikams iki 2 metų tokių pramogų nelabai reikia, jiems svarbiausia saugi namų aplinka ir artimiausi žmonės.


3. Kodėl naudingos tokios pramogos? Ar jos lavina vaikus ar tik

pamalonina? Kokios naudingiausios?

3. Naudingiausios pramogos ir yra tos kurios ne tik pamalonina vaiką, bet ir lavina. Aišku kartais naudinga vaikui tiesiog išsidūkti, jei šaltuojou sezono metu yra netinakamas oras pašėlti lauke. Naudinga ir tai, kad vaikas gali pabūti tarp bendraamžių, su kuriais mokinasi bendrauti ir žasiti kartu. O ar pramoga tik pamalonins vaiką ar i lavins, priklauso nuo pramogos pobūdžio ir pačių tėvų įsitraukimo į ją, pvz.: vaikščioti po muziejų vaikui gali būti nuobodu, bet jei mes vaikui papasakosime kažkokių istorijų, parodysime, padiskutuosime, tai jam gali tapti išties smagia pramoga.


4. Kokiems vaikams labiau rekomenduojamos aktyvios, o kokiems pasyvesnės

pramogos?

4. Vaikams reikia ir aktyvių, ir pasyvių pramogų. Daug kas priklauso nuo gebėjimo vaiką įtraukti į veiklą, sudominti jo smalsumą. Aktyviems vaikams žinoma naudinga fiziškai išsikrauti, tačiau ir ramesniems vaikams yra naudinga aktyvi, fizinė veikla, kuri padeda lavinti motoriką, o pasyvesnės pramogos vaikus mokina sukaupti dėmesį, darbus atlikti iki galo. Todėl pasyvesnius vaikus irgi reikia įtraukti į aktyvesnę veiklą, juos išjudinant, o aktyvesnius, mokinti kantrybės, užsiimant pasyvesne veikla.